θεωρώ και εγώ, ότι η υπέρβαση ύψους θα πρέπει να κατανεμηθεί σ' όλους τους ορόφους.
Επίσης νομίζω ότι προκειμένου να εξετάσουμε αν έχουν εφαρμοστεί τα υψόμετρα μιας κατασκευής, συγκρίνουμε με τα εγκεκριμένα σχεδιαγράμματα τομών και όψεων και όχι με τα υψόμετρα που έχουν αναγραφεί στο τοπογραφικό στις γωνίες του οικοπέδου. Τα τυχόν υψόμετρα σε κορυφές οικοπέδου τα εξετάζουμε προκειμένου να αποφανθούμε ένα μία υπερύψωση υπογείου από το έδαφος είναι υπέρβαση ύψους που έχει προκύψει από μη επιχωμάτωση σκάμματος. Σ' αυτή την περίπτωση την υπέρβαση την αντιμετωπίζουμε με αναλυτικό προϋπολογισμό των επιχωματώσεων.

Παρεμπιπτόντως θα ήθελα να σας ρωτήσω πως αντιμετωπίζεται το συχνό κατά τη γνώμη μου φαινόμενο του υπερυψωμένου μαντρότοιχου στα όρια του δρόμου (>1,5μ., αρκετές φορές 3,4 ή 5μ.) όπου το κτίριο στο οικόπεδο έχει εφαρμοστεί σωστά στα υψόμετρα της αδείας (τομές, όψεις) λόγω της επιχωμάτωσης, αλλά είναι αυθαίρετος ο μαντρότοιχος (τοίχος αντιστήριξης). Μιλάω πάντα για περιπτώσεις σχεδίων πόλεων ή οικισμών, όπου δεν υπάρχουν μελέτες υψομέτρων στους δρόμους ή δεν αναφέρονται πουθενά στην άδεια (τοπογραφικά Δ.Κ).